Hale namiotowe to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością. Ma na to wpływ ich szeroki zakres zastosowania, nieograniczone możliwości dostosowania do potrzeb użytkownika, przystępność cenowa, szybkość montażu i demontażu, a także to, że budowa hali namiotowej nie wymaga posiadania pozwolenia na budowę, przynajmniej w określonych przypadkach.
Z reguły hale namiotowe jako obiekty, które nie są trwale połączone z gruntem oraz posiadające cechy bezproblemowej możliwości montażu i demontażu, są traktowane jako obiekty tymczasowe. Natomiast nowoczesna technologia produkcji hal namiotowych sprawiła, że hale namiotowe mogą być stosowane także jako obiekty całoroczne, w związku z tym pojawiło się dużo zapytań, w jakim przypadku jest konieczne posiadanie pozwolenia na budowę hali namiotowej, a w jakim wystarczy jedynie złożyć zgłoszenie o budowie obiektu tymczasowego?
Aby hala namiotowa mogła zostać postawiona bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę, musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja, w której chcemy postawić halę namiotową oraz jej czas użytkowania. Warunkiem również jest to, że wznoszony obiekt nie może być trwale połączony z gruntem / podłożem.
Hala namiotowa bez pozwolenia na budowę, może być użytkowana przez maksymalnie 180 dni. Po upływie wyznaczonego terminu jesteśmy zobowiązani do demontażu hali namiotowej lub przeniesienia jej w inne miejsce (wystarczy ją przenieść nawet o kawałek, jednak warto się zastanowić, czy jest to opłacalne rozwiązanie).
Hala namiotowa bez pozwolenia na budowę, to zatem idealne rozwiązanie na organizację imprezy plenerowej takiej jak ślub, wesele, ale także eventu, pokazu czy wystawy. Nie oznacza jednak to, że można sobie postawić ją “bez pytania” w jakimkolwiek miejscu chcesz. Należy wówczas złożyć odpowiedni wniosek — zgłoszenie budowy obiektu tymczasowego w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta (jest to uwarunkowane lokalizacją, w której chcesz postawić halę). Istotne jest, aby dokonać zgłoszenia przed rozpoczęciem budowy, mając na uwadze to, że Urząd może w terminie 21 dni od złożenia zgłoszenia o postawienie obiektu tymczasowego wydać sprzeciw wobec budowy inwestycji. Dlatego warto złożyć ten wniosek przynajmniej 3 tygodnie przed planowaną budową.
Fot. Realizacja i źródło: RAJT | Hala namiotowa na event z transparentnymi ścianami i dachem.
Najczęstsze przypadki, w których inwestor otrzymuje sprzeciw na budowę obiektu tymczasowego to:
Hala namiotowa budowana w tym samym miejscu co poprzednia;
Obiekt może kolidować z innym obiektem na działce budowlanej np. starodrzewem;
Obiekt zakłada trwałe połączenie z podłożem / gruntem.
Zgłoszenie do budowy obiektu tymczasowego np. hali namiotowej powinno zawierać takie informacje jak:
Termin rozpoczęcia prac związanych z budową obiektu tymczasowego;
Zakres robót;
Potwierdzenie świadczące o prawie do dysponowania gruntem w celach budowlanych;
Przewidywany czas demontażu obiektu;
Dodatkowe informacje np. wszelkie projekty związane z obiektem i jego umiejscowieniem na działce.
Przed planowaną inwestycją warto upewnić się, jakie są aktualne przepisy i jakie dokumenty należy złożyć.
Jeżeli ustawowe 180 dni lub alternatywa w postaci demontażu i ponownego montażu hali namiotowej w innym miejscu nie wchodzi w grę, musisz postarać się o uzyskanie pozwolenia na budowę hali namiotowej. Od razu warto zaznaczyć, że uzyskanie pozwolenia na budowę hali namiotowej jest średnio tak samo czasochłonne, jak w przypadku budowy domu czy też innego obiektu, dlatego warto pomyśleć o tym dużo szybciej.
Dokumenty, jakie musisz złożyć chcąc postawić halę namiotową na okres dłuższy niż 180 dni, lub na czas nieokreślony to:
Wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę;
Projekt architektoniczny (x 3 egzemplarze);
Projekt architektoniczno - budowlany;
Projekt zagospodarowania terenu;
Dokument zaświadczający o prawie do dysponowania gruntem w celach budowlanych;
Uzgodnienia dotyczące zakresu dostawy mediów do inwestycji;
Wypis i wyrys z MPZP.
Przed planowaną inwestycją warto upewnić się, jakie są aktualne przepisy i jakie dokumenty należy złożyć.
Czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę hali namiotowej to zazwyczaj od 30 do 65 dni kalendarzowych. Czas uprawomocnienia po uzyskaniu zgody na budowę to ok. 14 dni. Kolejne 7 dni to czas wymagany do zgłoszenia gotowości robót. Po tym czasie można przystąpić do montażu hali namiotowej.
W większości przypadków, hale namiotowe stawiane są tymczasowo, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Przypadki, w których są one konieczne, to najczęściej gdy halę namiotową wykorzystujemy jako namioty magazynowe, hale przemysłowe i produkcyjne, zadaszenia obiektów sportowych np. kortów tenisowych, ujeżdżalni lub w innych sytuacjach — hale namiotowe RAJT to rozwiązania całoroczne o bardzo szerokim zakresie zastosowania, więc możliwości jest tutaj naprawdę dużo. Jeżeli zależy Ci na zorganizowaniu np. wesela w plenerze, w namiocie lub np. postawienie tymczasowego namiotu handlowego podczas np. targów, czy też organizacji prezentacji, pokazu lub wystawy, z pewnością opcja postawienia obiektu tymczasowego będzie wystarczająca. W tej sytuacji polecamy wynajem hal namiotowych.
Fot. Realizacja i źródło: RAJT | Hala magazynowa - przemysłowa całoroczna.
Czasami są sytuacje, w których konieczne jest postawienie hali namiotowej na czas nieokreślony, lecz nie ma się czasu na długi okres oczekiwania, aby uzyskać pozwolenie na budowę hali namiotowej. W związku z tym można spróbować w pierwszej kolejności postarać się o możliwość postawienia hali namiotowej jako obiekt tymczasowy na podstawie zgłoszenia, a następnie (w między czasie) ubiegać się o pozwolenie na budowę przed końcem ustawowych 180 dni. Takie rozwiązanie wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego jest polecane w ostateczności, kiedy kwestia postawienia hali namiotowej jest naprawdę pilna.
BIURO
533 33 7258
DZIAŁ HANDLOWY
691 031 146
BIURO
ul. J. Dąbrowskiego 116/32
02-598 Warszawa
MAGAZYN
Aleksandrówka,
ul Kolejowa 23
05-311 Dębe Wielkie